Středa 22. března 2023, svátek má Leona
 • schránka
 • Přihlásit Můj účet
 • Středa 22. března 2023 Leona
Zobrazit příspěvky: Doporučované Všechny podle vláken Všechny podle času
Foto

L67u82d81ě81k 46T68o17n97d37r 3521242872815

Zimbardův vězeňský experiment prožil za socializmu každý mladý muž jako "voják základní služby". Zavřeli vás na dva roky také do "vězení" kasáren odkud jste nemohli utéct, nedovolali jste se spravedlnosti. A těmi Zimbardovými "dozorci" nebyli profesionální důstojníci - vaši velitelé. To byli sice "gumy", co vás buzerovali, ale neterorizovali. Zimbardův experiment si vytvářeli zcela přirozeně sami vojáci základní služby, takzavou "mazáckou vojnou". Ochotně se dělili na "bažanty", "půlročáky" a "mazáky". A mazáci si mohli vůči "nižším kastám" dovolit všechno. A velmi rádi to dělali. Neříkám, že všichni, ale většina ano. Takový mazák byl opojen mocí a rád si ji dokazoval tím, že se z ostatních "nižších" dělal otroky, kteří mu museli sloužit - shánět jídlo, pití, uklízet a nechat si líbit, když byli terčem "zábavy" mazáků. A co když se vzepřeli nebo nesplnili mazákův rozkaz? To bylo různé. Například v kasárnách kde jsem sloužil to bylo bití koženým vojenským opaskem. Prostě vás seřezali.

Takže když si vykládáme o Zimbardovu experimentu, tak ho zažilo - v různé formě a míře - statisíce kluků na vojně za socialismu. A víte co je tom socialistickém "Zimbardově experimentu" děsivé, že když se dnes (i tehdy) zeptáte pamnětníků, tak vám řeknou, že to považovali za normální, morálně i lidsky přijatelné. Vůbec jim to nepříjde divné. Prostě, v prvním roce byli otroky a v tom druhém naopak "pány nad životem" těch dalších mladších ročníků. Bývalí otroci pak dělali ochotně otrokáře - a dodnes jim to připadá "normální".

+1/0
doporučit
30.1.2023 10:37
Foto

J44i48ř82í 34K97u14č53e84r87a 5788421974546

Bylo taky odhaleno, že připravené scénáře mají i různá reality show. Jednak se do těchto show hlásí zájemci s osobními problémy, zejména finančními, jednak jsou účelově proti sobě stavěny rozdílné osobnosti a uměle jsou vytvářeny situace vedoucí ke konfliktu, časový pres, zákaz kontaktu s okolím, postavení jednoho do velitelské funkce a následná výměna, fyzické, vědomostní či dovednostní soupeření, tajná hodnocení a bodování a podobně. Jde podle mě o nemorální zneužití tíživé situace některých lidí jen pro zvýšení sledovanosti.

0/0
doporučit
30.1.2023 7:03

Redakční blogy

 • Redakční
        blog
 • Blog info
 • První pokus
 • Názory
        a komentáře

TIP REDAKCI & RSS