Středa 22. března 2023, svátek má Leona
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Středa 22. března 2023 Leona

Zimbardův Vězeňský experiment

29. 01. 2023 19:22:58
Psycholog Philip Zimbardo dne 15. srpna roku 1971 spouští akci. Pomocí policie v kalifornském městě Palo Alto je zadrženo devět mladíků před očima jejich sousedů, kteří netuší, že se jedná pouze o experiment.

V suterénu ústavu psychologie Stanfordské univerzity je připravena improvizovaná věznice: Stanfordská okresní věznice. Studenty z řad dozorců vybavíte uniformou a slunečními brýlemi. Hned na začátku experimentu je vězňům nařízeno aby se vysvlékli a nazí čekali na chodbě zatímco na kotník dostanou řetěz se zámkem a na vlasy nylonovou čapku. Vězni dostanou své číslo, kterým jsou pak dozorci oslovováni. Nakonec je zavřou do malých cel (o rozměrech 16 x 9 stop).

Netrvá to dlouho a za několik dní se ze slušných mladých lidí, stávají zrůdy.

Stanfordský vězeňský experiment měl původně trvat 14 dní, musel být zastaven již po šesti dnech. Dozorci se do své role vžili do té míry, že hned druhý den, vězni zorganizovali vzpouru, která byla brzy potlačena pomocí hasících přístrojů. Dozorci si užívali svoji moc. Chovali se ke vězňům agresivně a hrubým způsobem. Vězni propadali depresím a stávali se pasivními. Pět vězňů začalo trpět akutní úzkostí, museli být z experimentu předčasně propuštěni. Vězeň číslo 8612 se úplně zhroutil. Křičel a kopal do své cely: "Ježíši Kriste, shořím zevnitř! Copak to nechápete? Chci pryč! Tohle je úplně v prdeli! Další noc nevydržím! Už to prostě nezvládám!''

Po skončení experimentu Zimbardo spolu s kolegy přísahal, že netušil, že se může experiment takhle strašlivě zvrhnout. Jak poznamenal Zimbardo. Standfordský experiment ze zvrhl: "jako přirozený důsledek toho, že si jeho účastníci oblékli uniformu.''

Ale je to opravdu tak, že každý z nás jsme schopný těch nejpříšernějších věcí. Nebo byl výsledek experimentu již dopředu naplánován? Došlo k manipulaci?

Zimbardo před zahájením experimentu studenty - dozorce sám úkoluje. Studenti dostanou za úkol, že budou nosit uniformy i sluneční brýle a v žádném případě nebudou vězně oslovovat jmény, ale jenom čísly a budou na vězně tvrdí. Vězni museli vrchního dozorce vždy oslovovat pane vrchní strážce.

Pro nově příchozí vězně byly stanoveny pravidla, že jim bude kolem kotníku připevněn řetěz, budou vysvlečeni a patnáct minut stát nazí s rukama opřenými o stěnu. Před zahájením byly dozorci šest hodin školeni, jak používat řetězy a obušky, aby vězně správně potrestali. Zimbardo vymyslel, že by mohli vězně trestat děláním kliků a umisťováním trnů do dek. Používání samotky bylo samozřejmostí.

Ukázalo se, že Zimbardo dopředu věděl jak experiment skončí. Zimbardo nepřestával během experimentu tlačil účastníky aby se chovali co nejhůře. I přesto se většina dozorců odmítala zapojit do sadistických hrátek. Jedna třetina dozorců se nadále chovala k vězňům přátelsky. A jeden z dozorců dokonce experiment opustil.

Ostatní zůstávali z důvodu, že jim Zimbardo platil patnáct dolarů za den (dnes zhruba sto dolarů na den).

A co student, který se během experimentu zhroutil a v hrůze vykřikoval ve své cele? Douglas Korpi, toto zhroucení jenom hrál. Student totiž doufal, že se během experimentu bude moci v klidu učit na zkoušky. Ale jakmile se dostal za mříže veškeré knihy mu byly odeprány. Korpi chtěl hned druhý den experiment opustit, ale to mu nebylo dovoleno. Jen pod podmínkou, že by měl psychické potíže. Korpi se rozhodl předstírat. Záběry jak ve své cele křičí následně obletěli svět.

Pro zajímavost Korpi byl později vyhledán jedním dokumentaristou, který točil dokument o tomto experimentu, ale poté co se přiznal, že to sehrál, byl ze snímku vystřižen. Mnohokrát kontaktoval i samotného Zimbarda, ale ten jej ignoroval a dál po celém světě přednáší o tom jak se jeden z účastníků zhroutil.

Pokud v jakémkoliv experimentu, účastník může odhadnout co se od něj očekává a co je jeho cílem, nejedná se již o vědecký experiment. V tomto případě, šlo jen o divadelní hru, kde Zimbardo je zároveň režisérem a scénáristou. Dozorci byly do své role dotlačeni.

Později jeden ze studentů přiznává: "Když pokus začal, měl jsem v hlavě konkrétní plán, jak si vynutit akci, jak zařídit, aby se něco stalo, aby měli výzkumníci s čím pracovat. Co by se mohli přiučit od pár chlápků, kteří by se flákali, jako by byli v golfovém klubu?"

Nadále je Philip Zimbardo nejslavnějším psychologem své doby. Dokonce se stal předsedou Americké psychologické asociace.

Philip Zimbardo tvrdil a nadále tvrdí, že studenti žádné instrukce nedostali.

V roce 2002 se břitčí psychologové Alexander Haslam a Stephen Reicher pokusil pokus zopakovat a nabídli svůj nápad televizní společnosti BBC. Celý experiment měl proběhnou ve formě reality show. Dohodli se na tom, že dozorcům nebudou předány žádné instrukce a vlastní pravidla si vytvoří sami. 1. května 2002 se vysílal první díl pořadu The Experiment a co se stalo? Vlastně nic. Ani v jednom ze čtyř dílů nedošlo k žádné situaci, která by připomínala předešlý experiment.

Dozorci se začali dělit o svoje jídlo s vězni. Dovolili vězňům kouřit cigarety. Došlo to tak daleko, že vězni se volně pohybovali mimo prostory svých cel. Nakonec byl tento pořad předčasně ukončen. "Pokud necháte obyčejné lidi na pokoji, nic se nestane. Co hůř: vytvoří si pacifistickou komunu."

A co Philip Zimbardo?

"Lidé si můžou říkat, co chtějí. Jedná se o nejslavnější studii v dějinách psychologie. Neexistuje žádná jiná studie, o níž by se lidé bavili ještě po padesáti letech. Znají ji i obyčejní lidé....Žije teď vlastním životem....Už ji nebudu hájit. Její dlouhá životnost je dostatečná obhajoba.''

Mind Field: Vyšší dobro – Tramvajové dilema - Vsauce - Videacesky.cz

odkaz na zajímavý experiment.)

Autor: Sofie Černá | neděle 29.1.2023 19:22 | karma článku: 12.70 | přečteno: 394x

Další články blogera

Sofie Černá

Jak správně určit, která strana mince padne

Touto metodou dokážete přesně určit, zdali padne panna nebo orel, a to i tehdy, když minci vůbec nevidíte.

12.3.2023 v 22:19 | Karma článku: 6.32 | Přečteno: 207 | Diskuse

Sofie Černá

Císař Napoleon

Napoleon I. Bonaparte pravděpodobně nejúspěšnější vojevůdce novověké historie. Z důstojníka dělostřelectva, z brigádního generála a vrchního velitele vojska až na císařský trůn.

12.3.2023 v 21:12 | Karma článku: 8.46 | Přečteno: 191 | Diskuse

Sofie Černá

Jak uhodnout něčí věk

Je trapné zapomenout na datum narození někoho blízkého. Pokud se stydíte zeptat, ale potřebujete zjistit, kdy má někdo narozeniny, zkuste toto.

26.2.2023 v 22:06 | Karma článku: 12.83 | Přečteno: 467 | Diskuse

Sofie Černá

Loch Ness

Loch Ness (skotskou gaelštinou Loch Nis, loch znamená ve staré gaelštině jezero) je druhé největší jezero ve Skotsku. Nachází se v ledovcově-tektonické dolině Great Glen ve správní oblasti Highland.

26.2.2023 v 20:54 | Karma článku: 8.34 | Přečteno: 172 | Diskuse

Další články z rubriky Ostatní

Karel Trčálek

Jak dlouho budeme ještě západní kolonií?

Tak už to u nás chodí. Místo toho, abychom kolonizovali my, tak nás kolonizuje Západ a ještě nás každý týden krmí blafy v akci, po kterých rostou důchodcům štětiny...

22.3.2023 v 17:07 | Karma článku: 11.96 | Přečteno: 137 | Diskuse

Milan Šupa

O strážných andělech a o vražednosti duchovní nevědomosti

V povědomí lidí je zažito, že každý z nás má svého strážného anděla, který nás chrání a pomáhá nám. Tento názor je v něčem správný a v něčem nesprávný. Správný je v tom, že každý má opravdu svého pomocníka, nebo vůdce.

22.3.2023 v 16:19 | Karma článku: 0.00 | Přečteno: 65 | Diskuse

Jiří Herblich

Vztah mezi západem a východem je na bodě mrazu, kdy přijde mír?

Kdo si myslí, že válka je daleko, mýlí se. Válka může přijít kdykoliv, jen vědomý člověk tohle vidí a cítí.

22.3.2023 v 9:37 | Karma článku: 8.63 | Přečteno: 226 | Diskuse

Irena Houdková

Ukliďte si stůl a Váš mozek bude výkonnější, Vy koncentrovanější a eliminujete chyby

Máte problém se při práci soustředit, jste roztěkaní a nejste spokojeni se svou výkonností? Dnes mám pro Vás několik doporučení týkajících se pracovního stolu, která Vám pomohou zvýšit Vaši koncentraci a zároveň snížit chybovost.

22.3.2023 v 6:57 | Karma článku: 4.83 | Přečteno: 88 | Diskuse

Jaroslav Kvapil

Rok, kdy umřel vynálezce ostnatého drátu

(Povídka) Stojím před zchátralým nárožním činžákem, z kterého jsem odstartoval do života. Až po delším vyzvánění na kdovíkolikátý zvonek otvírá vchodové dveře starší muž a kupodivu přistoupí na mé přání se po domě rozhlédnout.

21.3.2023 v 14:06 | Karma článku: 9.21 | Přečteno: 283 | Diskuse
Počet článků 12 Celková karma 10.78 Průměrná čtenost 262

Každým rok si dávám za úkol něco nového zkusit. Každý den (původně) teď párkrát do měsíce si zapisuji příjemné věci, které se mi udály. Mimo seriály miluji knihy, vaření, puzzle, hádanky a dobrou kávu.

Meteoroložka Honsová: Letos bude extrémní počasí, zapíše se do historie

Premium Meteoroložka Dagmar Honsová je přesvědčená, že letošní rok určitě přinese mnoho zajímavých a zřejmě i extrémních...

Hrozí ekonomický kolaps? Analytici varují před Minského momentem

Selhání bankovních institucí, otřesy na finančních trzích a pokračující nejistota zvyšuje podle mnohých odborníků...

Ukrajinská pobřežní obrana zničila plány na vylodění u Oděsy

Flotila ukrajinského námořnictva dostala na začátku ruské invaze na frak, ale její „suchozemská“ pobřežní obrana...

Herec Gene Hackman se po letech ukázal na veřejnosti

V důchodu je už skoro dvacet let. Svůj poslední film Starosti starosty natočil v roce 2004. Herec Gene Hackman (93) se...

Německé platy v nedohlednu. Známe sedm důvodů, proč Češi berou míň

Ekonomové už desítky let propočítávají, kdy české mzdy doženou ty německé. Rozdíly mezi oběma státy přetrvávají a...